Atrakcje turystyczne

Parafia pw. Św. Józefa w Sannikach

Historia Parafii św. Józefa w Sannikach: Od Założenia do Dzisiejszych Dni

Parafia św. Józefa w Sannikach to miejsce o głębokich korzeniach historycznych, którymi warto się zachwycać. Jej początki sięgają aż roku 1441, kiedy to została erygowana przez biskupa poznańskiego Andrzeja Bnińskiego, dzięki hojności księcia mazowieckiego Ziemowita V. Pierwszy kościół nosił wezwanie Świętej Trójcy i był konstrukcją drewnianą, wyposażoną w trzy ołtarze. Zachwycał swoją prostotą i pięknem.

Protokół wizytacyjny biskupa Wawrzyńca Goślickiego z 1603 roku wspominał, że kościół ten był w dobrym stanie i nadal pełnił swoją funkcję z trzema ołtarzami. Wokół kościoła stał również budynek szkolny, w którym pleban dbał o rektora szkoły, kantora i kościelnego.

Niestety, z upływem lat, drewniana świątynia popadła w ruinę. Jednak dzięki staraniom ks. proboszcza Łukaszewskiego oraz wsparciu parafian, a także hojności byłych właścicieli i miejscowych kolatorów, udało się wybudować nowy kościół murowany w latach 1870-1872, według projektu architekta Franciszka Tournalle’a.

To było dopiero początek przemian. Pod koniec XIX wieku, kościół przeszedł rozbudowę według projektu architekta Konstantego Wojciechowskiego, aż osiągnął obecny kształt.

Dziś możemy podziwiać uroczy kościół neoklasycystyczny, trójnawowy i dwuwieżowy, który został konsekrowany przez arcybiskupa metropolitę warszawskiego Wincentego Chościak-Popiel w 1900 roku.

Historia parafii nie była jednak wolna od tragicznych wydarzeń. W okresie od 1942 do 1945 roku, kościół służył jako niemiecki magazyn zbożowy, a proboszczowie z Sannik i okolicznych parafii byli aresztowani. Niestety, ks. Ludwik Mocarski, proboszcz sannicki, zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau.

Po wojnie przyszła kolej na remonty i odnowienie kościoła, które trwały przez kilka lat. Obecnie w ołtarzu głównym znajduje się piękny obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a na co dzień zasłaniany jest obrazem św. Antoniego z Padwy. Ołtarz zdobią również drewniane figury świętych Apostołów Piotra i Pawła. W nawach bocznych znajdziemy cztery ołtarze, z których jeden prezentuje płaskorzeźbę przedstawiającą Jezusa z otwartym Sercem, a kolejny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nie brakuje także ołtarza ze św. Józefem, patronem parafii, oraz ołtarza z figurami innych świętych.

Na uwagę zasługuje również drewniana ambona z początku XIX wieku oraz wyremontowane dziewiętnastowieczne organy o osiemnastu głosach.

Historia Parafii św. Józefa w Sannikach jest pełna wyjątkowych chwil i wydarzeń, które wpisały się w dziedzictwo lokalnej społeczności. Dzięki wierności tradycji i ciężkiej pracy, parafia ta jest nie tylko miejscem modlitwy, ale również ważnym elementem kulturowego dziedzictwa regionu.

Msze Święte w Sannikach

Czas letni:

Niedziele i Święta:
09:00, 10:30 (Brzezia), 12:00, 16:00
Dni powszednie:
17:30, 18:00

Czas zimowy:

Niedziele i Święta:
09:00, 10:30 (Brzezia), 12:00, 16:00
Dni powszednie:
17:30, 18:00

Miejscowości należące do Parafii

Wsie: Aleksandrów, Brzezia, Czyżew, Krubin, Mocarzewo, Sanniki, Staropól, Szkarada

Ulice: Bankowa, Chopina, Firmowa, Jaśminowa, Krótka, Lotników, Łowicka, Polna, Poprzeczna, Skrajna, Tkacka, Topolowa, Warszawska, Wiejska, Witosa, Wólczyńska, Wschodnia, Żabia, Żytnia

tagi: msze sanniki, parafia sanniki