KulturaMazowsze

Wrześniowe LiterAkcje w POKiS

Witajcie w przestrzeni pięknej kultury! Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów z ogromnym sercem zaprasza Was na niezwykłe wydarzenie literackie. To wrześniowe spotkanie będzie pełne emocji, bo 14 września 2023 o godz. 18 w POKiS spotkamy się na LiterAkcjach z gościnnym udziałem Joanny Ostrowskiej. Przygotujcie się na głęboką podróż przez historię „NICH”. Wejście bezpłatne, więc warto to zaznaczyć w kalendarzu!

To powrót do naszego ukochanego cyklu spotkań, które mają za zadanie przybliżać nam fascynujące postaci współczesnej literatury. Wcześniej mieliśmy zaszczyt gościć takie sławy jak Radek Rak, Anna Dziewit-Meller, Paweł Sołtys, Robert Pucek, Marcin Meller, Kacper Pobłocki, Edward Pasewicz oraz Mariusz Szczygieł.

Teraz czas na nową postać, która stanie przed nami na wrześniowych LiterAkcjach w POKiS. Joanna Ostrowska, doktorka nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa i dramaturżka, przyprowadzi nas do świata „Oni”. To historia ludzi, którzy byli na marginesie, o których długo się milczało.

Joanna Ostrowska podjęła odważne wyzwanie i w książce „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” opowiedziała ich historię. To opowieść o osobach nieheteronormatywnych w czasach trudnych wyborów. Jej publikacja zdobyła uznanie, zdobywając Nagrodę Nike Czytelniczek i Czytelników 2022, Nagrodę „Orfeo Iris 2021” ILGCN za badania i propagowanie wiedzy o homoseksualnych ofiarach nazizmu oraz znalazła się w finale Nagrody im. Tomasza Strzembosza. To właśnie o tym wszystkim usłyszymy podczas spotkania.

W czasach, gdy historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal jest tematem tabu, Joanna Ostrowska odważnie odsłania prawdę. To nie tylko opowieść o tych, którzy byli uznawani za obcych, drapieżników, nielicznych. To historia, która zasługuje na poznanie, na wydźwięk w społeczeństwie.

Zapraszamy Was serdecznie na wrześniowe LiterAkcje z Joanną Ostrowską. Przygotujcie się na głębokie emocje, inspirujące refleksje i prawdziwą uczty dla duszy. Niezapomniane chwile czekają na nas już 14 września. Przybywajcie tłumnie, bo WSTĘP WOLNY!

Joanna Ostrowska w POKiS