KulturaMazowsze

Wykopki w Skansenie w Sierpcu

Za pasem wita nas pierwsza niedziela września, a my już czujemy ekscytację, która towarzyszy rozpoczęciu cudownej jesieni! Przygotujcie się na niezapomniane doznania, bo w skansenie wszystko rozkwita w nowych barwach.

Przeniesiemy się w czasie i przestrzeni, gdy na terenie wsi rzędowej czeka na nas prawdziwa uczta dla zmysłów – wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Od rana do wieczora będziemy cieszyć się pięknem i autentycznym duchem polskich tradycji.

Na polach zagoszczą pokazy tradycyjnych metod zbioru ziemniaków – to okazja, by podziwiać, jak dawniej zbierano owoce ziemi. A gospodarzy spotkamy w ich naturalnym środowisku przy pracy z końmi, bo przecież orka konna, bronowanie i kopanie ziemniaków motykami to skarby naszej kultury.

W tej wyjątkowej atmosferze poczujemy puls wiejskiego życia. Na naszych oczach rozwinie się magiczny pokaz gręplowania wełny, a zapachy kiszenia kapusty będą nas kusić, byśmy wzięli udział w tej tradycyjnej sztuce.

A to jeszcze nie wszystko! Dla najmłodszych uczestników czekają jesienne warsztaty plastyczne, gdzie dziecięca kreatywność zyska nowe, kolorowe oblicze. Wiejscy rzemieślnicy zabiorą nas w świat dawnych zawodów, które tkwią w sercach naszych korzeni.

To nie koniec niespodzianek! Przed amfiteatrem odkryjemy prawdziwe skarby naszej ziemi – kiermasz produktów regionalnych. A na scenie zagoszczą prawdziwi artyści – Kompania Prusinowscy porwie nas swoją muzyką i talentem.

Zapraszamy Was wszystkich do wspólnego świętowania rozpoczęcia jesieni w najpiękniejszy możliwy sposób! To będzie dzień pełen radości, kolorów i bliskości z naszym dziedzictwem. Warto tam być, bo tęsknimy za Wami – spotykamy się już w pierwszą niedzielę września!

Plakat Wykopki w Skansenie w Sierpcu