XI Płockie Dni Żydowskie
Muzeum Żydów Mazowieckich serdecznie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – XI Płockie Dni Żydowskie. Oto harmonogram przedsięwzięć.
Wszystkie zaplanowane aktywności odbywać się będą w siedzibie Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7 w Płocku. Warto podkreślić, że udział we wszystkich wydarzeniach jest zupełnie bezpłatny.
5 września Godzina 18 – XI Płockie Dni Żydowskie: „Trzy życia Ireny Gelblum” – autorskie spotkanie z Remigiuszem Grzelą. Remigiusz Grzela to postać wieloaspektowa – prozaik, poeta, dramaturg, publicysta, scenarzysta oraz kierownik literacki warszawskiego Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich oraz Festiwalu Warszawa Singera. Autor licznych książek, w tym biografii takich postaci jak profesor Joanna Penson, Oriana Fallaci, Teresa Torańska, Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. Podczas spotkania w Muzeum Żydów Mazowieckich przedstawi swoją najnowszą książkę, której bohaterką jest Irena Gelblum. Była ona członkinią Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestniczką powstania w warszawskim getcie w 1943 roku oraz powstania warszawskiego w 1944 roku. Oprócz tego była cenioną poetką i dziennikarką, a jej historia jest pełna tajemnic. Remigiusz Grzela postanawia odkryć te tajemnice, prowadząc nas przez historię tej wyjątkowej postaci. Rozmowę poprowadzi Rafał Kowalski.
6 września Godzina 18 – XI Płockie Dni Żydowskie: Wernisaż wystawy „Płocczanin Jakub Guterman – malarstwo i ilustracja”. Jakub Guterman, urodzony w 1935 roku, spędził dzieciństwo w Płocku. Przeżył trudny okres w płockim getcie oraz w niemieckim obozie w Działdowie. Po wojnie wraz z matką Ewą opuścił Polskę i osiedlił się w Izraelu. Jest znakomitym artystą malującym obrazy oraz tworzącym ilustracje do książek i czasopism. Wystawa w Muzeum Żydów Mazowieckich zaprezentuje wybrane prace Jakuba Gutermana, który mówi: „Jestem „produktem” dwóch krajów i żadnego z nich nie ignoruję. W Polsce się urodziłem i spędziłem lata dziecięce. Pomimo okropnej wojny, traumatycznych przeżyć, zwierzęcego antysemityzmu, którego doznawałem, niestety, jestem wiernie przywiązany do polskiego pejzażu, kultury, języka, poezji”. Wernisaż odbędzie się pod opieką Rafała Kowalskiego.
Wystawa „Płocczanin Jakub Guterman – malarstwo i ilustracja” będzie dostępna do końca listopada bieżącego roku.
7 września Godzina 18 – XI Płockie Dni Żydowskie: „Shalom Leolam” – wyjątkowy koncert André Ochodlo & The Klezmer Company. André Ochodlo, założyciel i dyrektor Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie, reżyser, scenograf oraz ceniony interpretator pieśni jidysz. Jego działalność artystyczna objęła wiele obszarów, a koncertował w różnych krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Izraelu. Występując przed dziesięcioma laty w Muzeum Żydów Mazowieckich w pierwszym roku jego działalności, teraz powraca razem z zespołem The Klezmer Company, aby zaprezentować wyjątkowy recital pod tytułem „Shalom Leolam”, który łączy tradycyjne pieśni żydowskie z nowoczesnymi aranżacjami.
André Ochodlo wyznacza swoją miłość i pasję do pieśni jidysz jako główne źródło inspiracji. Wyraził to słowami: „Poezję napisaną w języku jidysz odczuwam jako życiowe zadanie. Tym właśnie zajmuję się od wielu lat. Na początku odkrywam ją dla siebie, a później, jako medium, przekazuję innym w postaci spektakli i koncertów. Najczęściej sięgam po dzieła wybitnych poetów, mających związek z Polską i piszących w języku jidysz w XX wieku.” (cytat z rozmowy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej).
Podczas koncertu w Muzeum Żydów Mazowieckich towarzyszyć mu będą artyści The Klezmer Company: Mateusz Smoczyński (skrzypce), Marcin Janek (klarnety i saksofony), Piotr Mania (fortepian), Adam Żuchowski (kontrabas) oraz Maksymilian Kreft (perkusja). To wyjątkowe połączenie talentów gwarantuje niezapomniany wieczór w klimacie jidysz, którym można będzie się cieszyć razem z publicznością.